fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Chcemy jeszcze bardziej zacieśniać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi

USA to dla naszej gospodarki jeden z największych i najbardziej perspektywicznych partnerów. Chcemy jeszcze bardziej zacieśniać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego Amerykanie muszą poznać Polskę od jak najlepszej strony – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W środę w nowojorskim muzeum Guggenheima odbyła się trzecia i ostatnia w USA premierowa projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Polsce – „Poland: The Royal Tour”. Wcześniej film pokazano w Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles i w Lyric Opera w Chicago. W nowojorskiej premierze udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

Premier w czwartek udostępnił na swoim profilu na Twitterze krótki film Kancelarii Premiera, który pokazuje kulisy jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. Morawiecki opatrzył post komentarzem: „USA to dla naszej gospodarki jeden z największych i najbardziej perspektywicznych partnerów. Chcemy jeszcze bardziej zacieśniać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego Amerykanie muszą poznać Polskę od jak najlepszej strony. Wierzę, że +The Royal Tour Poland+ w tym pomoże”.

„The Royal Tour” to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata, realizowana przez amerykańską sieć stacji telewizyjnych PBS. Pomysłodawcami serii i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg i Mitchell Cannold. Formuła programu przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza po różnych krajach jest urzędujący szef państwa lub rządu. Wybrane miejsca w Polsce przedstawia widzom premier Mateusz Morawiecki. W filmie można zobaczyć m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malbork, Gdynię i Hel.

PAP/RIRM

drukuj