fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Z. Kuszlewicz: Projekt ustawy o lasach powinien być wycofany z obrad plenarnych, czyli niedopuszczony do prac legislacyjnych, ponieważ szkodzi przyrodzie

Stworzenie systemowej możliwości zbywania – w drodze zamiany – przez Skarb Państwa Lasów Państwowych na potrzeby nieliniowych inwestycji, byłoby rażącym naruszeniem chociażby ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych, która jest dziełem NSZZ „Solidarność” – mówił Zbigniew Kuszlewicz, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnim czasie wiele kontrowersji budzi projekt nowelizacji ustawy o lasach, który przewiduje rozszerzenie możliwości zamiany gruntów Lasów Państwowych na cele inwestycyjne. W pierwszym czytaniu Komisje Środowiska i Gospodarki poparły wniosek o odrzucenie tego projektu. Według Zbigniewa Kuszlewicza pomysł grupy posłów z Prawa i Sprawiedliwości niesie za sobą poważne konsekwencje dla sektora leśnego.

– Sugestie i krytyczna ocena projektu poselskiego została określona przez cały NSZZ „Solidarność”. Naszym zdaniem projekt ustawy powinien być wycofany z obrad plenarnych, czyli niedopuszczony do prac legislacyjnych, ponieważ szkodzi przyrodzie – ocenił Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Podkreślił, że jedyne zyski, jakie wynikałyby z projektu ustawy, mieliby inwestorzy.

– Jest wiele szkód, ale podstawowa dotyczy przyrody. Plus byłby taki, że jeżeli przedsiębiorcy odpowiadałby dany teren, czyli las, to powstałaby fabryka i dodatkowe przychody dla Skarbu Państwa oraz miejsca pracy. I to są jedyne korzyści – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem Zbigniewa Kuszlewicza pomysł polityków dotyczący zmian ustawowych o lasach to naruszenie zasad oraz „otwarcie drogi do systemowego naruszania obecnego stanu rzeczy poprzez naruszenie możliwości dokonywania zmian gruntowych”.

– Stworzenie systemowej możliwości zbywania, w drodze zamiany – przez Skarb Państwa – Lasów Państwowych na potrzeby nieliniowych inwestycji, byłoby rażącym naruszeniem, chociażby ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych, która jest dziełem NSZZ „Solidarność” – powiedział Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

W ocenie Zbigniewa Kuszlewicza projekt nowelizacji ustawy o lasach jest również sprzeczny z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030.

– Tam jest określony zupełnie inny trend. Mamy wzbogacać przyrodę o nowe lasy, a tutaj byłoby „uszczuplanie” zasobów leśnych, więc szlibyśmy w zupełnie innym kierunku (…). Mamy w Parlamencie Europejskim posłów, którzy skarżą nasze polskie działania. Dlatego, gdyby ta ustawa weszła w życie i doszłoby do karygodnych zamian gruntów, na pewno byłyby wnoszone skargi do PE. Jestem przekonany, że posypałyby się ogromne kary, a Polska znów byłaby pod obstrzałem – zauważył.

Gość Radia Maryja poinformował, że sprawa projektu nie została jeszcze rozstrzygnięta, ponieważ wszystko zależy od decyzji, jakie zapadną podczas plenarnego posiedzenia Sejmu.

Całość rozmowy ze Zbigniewem Kuszlewiczem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl