fot. Andrzej Hrechorowicz

A. Duda po spotkaniu w Rumunii: pokazaliśmy jedność!

Pokazaliśmy jedność, decyzyjność i uczyniliśmy poważny wkład do decyzji, jakie zostaną podjęte na szczycie NATO w Warszawie – oświadczył prezydent Andrzej Duda na konferencji po spotkaniu przedstawicieli 9 państw wschodniej flanki NATO w Rumunii.

Po rozmowach plenarnych z udziałem głów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz zastępcy sekretarza generalnego NATO polski prezydent ocenił, że spotkanie miało charakter „spektakularny”.

Za główny sukces szczytu Andrzej Duda uznał wypracowanie „jednoznacznego, wspólnego oświadczenia – deklaracji dotyczącej celów bezpieczeństwa i stabilności w Europie i na świecie w przyszłości”.

– Przede wszystkim pokazaliśmy jedność, pokazaliśmy decyzyjność i uczyniliśmy poważny wkład do kolejnych decyzji jakie zostaną podjęte na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Mówię to z niezwykłą satysfakcją i radością jako współgospodarz tego dzisiejszego spotkania razem z panem prezydentem, ale także jako gospodarz przyszłego szczytu w Warszawie. Szczytu, który – mam głębokie przekonanie – będzie właśnie szczytem decyzyjnym. Szczytu, na którym Sojusz Północnoatlantycki jako całość pokaże jedność, zdecydowanie, a przede wszystkim to, o czym wcześniej mówiłem wielokrotnie: pokaże, że NATO żyje – mówił prezydent Polski.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis mówił z kolei, że kraje wschodniej flanki NATO, choć bardziej wrażliwe na zagrożenia dla bezpieczeństwa płynące ze Wschodu, są solidarne z krajami NATO, które zagrożenia widzą głównie na Południu. Rumuński prezydent wyraził zadowolenie z wyników spotkania.

– Nasz wspólny cel został osiągnięty. Przyjęliśmy wspólną deklarację, która podkreśla niepokoje, a także obietnice i rozwiązania, co do których zgodziliśmy się podczas naszego spotkania – powiedział Klaus Iohannis.

RIRM

 

drukuj