fot. PAP/EPA

Amerykańscy żołnierze przygotowują się do ćwiczeń „DEFENDER-Europe 20”

Amerykańscy żołnierze przygotowują się do ćwiczeń „DEFENDER-Europe 20”. Manewry odbędą się między innymi w Polsce. Na wschodnią flankę NATO dotrze 20 tys. wojskowych zza oceanu. Będzie to największa operacja lokowania wojsk USA w Europie od 25 lat.

Od kilku dni Amerykanie szykują już transport 13 tys. sztuk sprzętu wojskowego który trafi na stary kontynent. Do tego celu wykorzystanych zostanie w Europie 14 lokalizacji portów i lotnisk.

Celem manewrów ma być ukazanie zdolności szybkiego przemieszczania dużych amerykańskich jednostek wojskowych w celu wsparcia NATO i reakcji na sytuację kryzysową.

Szef sejmowej komisji obrony poseł Michał Jach zwraca uwagę, że sojusz pokazuje w ten sposób, że jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo w każdym regionie.

– Wiadomo, że w czasie takich ćwiczeń wyjdą sprawy, które są dobrze zaplanowane i przeszkolone, ale pojawią się też takie, które trzeba będzie poprawić. […] Pokazujemy, że Europa jest zabezpieczona, że nasz największy sojusznik – Stany Zjednoczone dysponujące największym potencjałem militarnym na świcie – jest w stanie w krótkim czasie przerzucić odpowiednią ilość wojsk do zabezpieczenia pokoju w rejonie Europy – podkreśla Michał Jach.

Manewry „DEFENDER-Europe 20” rozpoczną się w lutym i potrwają do maja.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl