fot. parkdzieje.pl

Wielkopolskie: nowa edycja widowiska historycznego „Orzeł i Krzyż”

Bitwa pod Grunwaldem, odsiecz wiedeńska i Bitwa Warszawska będą tematami przewodnimi tegorocznych widowisk historycznych „Orzeł i Krzyż” prezentowanych w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie). Według organizatorów, to największe tego typu spektakle w kraju.

Plenerowe widowiska z serii „Orzeł i Krzyż” są organizowane od 2016 r. w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Spektakle przedstawiają tysiącletnią historię państwa polskiego. W dotychczasowych edycjach w przedstawieniach mocniej akcentowano np. wątek odzyskania niepodległości lub powstania wielkopolskiego.

Reżyser widowiska „Orzeł i Krzyż – Wielkie Zwycięstwa” Filip Klepacki podkreślił, że w tegorocznej edycji organizatorzy chcą skupić się na spektakularnych zwycięstwach polskiego oręża.

„Przeniesiemy widzów w centrum pola trzech bitew: bitwy pod Grunwaldem, bitwy pod Wiedniem oraz Bitwy Warszawskiej. Kluczowi aktorzy już ćwiczą swoje role w Akademii Parku Dzieje” – powiedział.

„Stajemy przed wyzwaniem zainteresowania widza historią naszego kraju. Widza przyzwyczajonego do ogromnych scen batalistycznych z hollywoodzkich produkcji. Przygotowujemy mocne, nocne show, w którym nie zabraknie jednak momentów refleksji i zadumy” – dodał.

W widowisku uczestniczy ponad 400 aktorów-wolontariuszy, którzy od października przygotowują się do odegrania swoich ról. W spektaklu biorą udział także dzieci – najmłodsze ma 4 lata. Aktorzy to mieszkańcy Murowanej Gośliny, ale także 17 okolicznych gmin i Poznania. Do swoich ról przygotowują się na cotygodniowych zajęciach akrobatycznych i tanecznych prowadzonych w Akademii Parku Dzieje.

Koordynator ds. marketingu Parku Dzieje Michał Motyl podkreślił, że widowisko z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów. Do tej pory spektakle z serii „Orzeł i Krzyż” obejrzało 60 tys. osób. W tegorocznej edycji organizatorzy spodziewają się ok. 18 tys. widzów.

„W tym roku postawiona zostanie trybuna, która jednorazowo pomieści 2,5 tys. widzów” – przekazał Michał Motyl.

W czerwcu i lipcu odbędzie się łącznie siedem 90-minutowych, plenerowych przedstawień „Orzeł i Krzyż – Wielkie Zwycięstwa”. Pokazy rozpoczną się po zmroku o godz. 21.30. Według organizatorów, to największe plenerowe, nocne widowisko historyczne w naszym kraju

PAP

drukuj