fot. PAP/EPA

Będzie kolejny dekret Donalda Trumpa

Donald Trump prawdopodobnie wyda kolejny dekret w sprawie ograniczenia imigracji. Poprzedni został bowiem zawieszony przez sąd w San Francisco.

Rozporządzenie wydane 27 stycznia przez prezydenta Donalda Trumpa przewidywało bezterminowe wstrzymanie imigracji do Stanów Zjednoczonych z Syrii oraz na 90 dni z siedmiu innych państw zamieszkiwanych przez muzułmańską większość. Jednak dekret Trumpa spotkał się z oporem kilku sędziów. W efekcie imigranci nadal są wpuszczani na terytorium USA.

Wczoraj Prezydent napisał na Twitterze, że aż 72 procent uchodźców przyjętych w USA od 3 do 11 lutego pochodziło z siedmiu krajów objętych jego dekretem: Syrii, Iraku, Somalii, Iranu, Sudanu, Libii i Jemenu. Obecna sytuacja zdaniem krytyków zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców Ameryki, gdyż wśród przybywających teraz imigrantów mogą być terroryści. Dlatego prezydent USA podkreśla, że wciąż będzie walczył o bezpieczeństwo kraju.

– Będziemy robić to, co jest konieczne, aby utrzymać nasz kraj bezpiecznym. Podjęliśmy decyzję, która naszym zdaniem będzie bardzo udana. To nie powinno zająć dużo czasu, ponieważ bezpieczeństwo jest głównym powodem, dl którego dzisiaj tu stoję. Wyborcy uważali, że dałbym mu najlepszą ochronę – podkreślił Donald Trump.

 I jak dodaje Trump, jest przekonany, że na drodze sądowej wygra, a dekret ostatecznie zostanie wprowadzony. Tymczasem jego decyzje spotykają się z coraz większą krytyką i demonstracjami.

– Atak na uchodźców jest atakiem na nas wszystkich. Atak na naszą konstytucję boli nas wszystkich. Każda próba podziału ludzi według religii boli nas wszystkich. A to prowadzi nas do jakiegoś niebezpiecznego miejsca. I dlatego staniemy przeciwko zarządzeniom prezydenta Trumpa – zapowiedział Bill de Blasio, burmistrz Nowego Yorku.

Jednak jak podkreśla doradca Trumpa, prezydent może zabronić niektórym osobom wjazdu na terytorium kraju. Dlatego już w piątek Trump wspomniał o możliwości wydania całkiem nowego dekretu. Decyzja ma zostać podjęta dziś lub jutro.

TV Trwam News

drukuj