Fot. NAC

Wrocław: ruszył wojskowy motocyklowy rajd pamięci generała Maczka

We Wrocławiu ruszył II Wojskowy Rajd Motocyklowy Pamięci generała Stanisława Maczka „Szlakiem bojowym 1 Dywizji Pancernej”. Oficerowie Akademii Wojsk Lądowych i jednocześnie członkowie Mundurowego Bractwa Motocyklowego przejadą 4 tys. km w ciągu 8 dni.

Rzecznik Akademii Wojsk Lądowych major Marcin Jasnowski podkreślił, że organizowany w tym roku rajd ma na celu uświetnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i uczczenie 74. rocznicy lądowania w Normandii polskich żołnierzy I Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

„Chodzi też o złożenie hołdu żołnierzom I Dywizji Pancernej poległym podczas działań II wojny światowej, spoczywającym na cmentarzach francuskich, belgijskich i holenderskich w tym, odwiedzenie miejsca pochówku gen. Stanisława Maczka” – dodał rzecznik.

Uczestnicy rajdu w ciągu ośmiu dni pokonają 4 tys. km. Dotrą do normandzkiej plaży Omaha, na której polscy pancerniacy zaczynali szlak bojowy. Będą też w holenderskiej Bredzie, którą wyzwoliła dywizja gen. Maczka.

Rajd „Szlakiem bojowym I Dywizji Pancernej” jest drugą tego typu inicjatywą organizowaną przez zrzeszonych w klubie motorowym PTTK przy AWL członków „Mundurowego Bractwa Motocyklowego”. Pierwszą był zeszłoroczny Rajd Pamięci Bohaterów Bitwy o Monte Cassino „Śladami gen. Andersa”, organizowany przez wojskowe środowisko motocyklowe PTTK.

Tegoroczny rajd z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości patronatem honorowym objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

I Dywizja Pancerna została powołana rozkazem gen. Władysława Sikorskiego w 1942 r. w Szkocji. Razem z wojskami alianckimi przeszła szlak bojowy po lądowaniu w Normandii w 1944 r. M.in. w październiku 1944 wyzwoliła Bredę bez strat w ludności cywilnej, za co gen. Maczek stał się honorowym obywatelem tego miasta.

PAP/RIRM

drukuj