Prezydent Chin rozpoczyna wizytę w Polsce

Prezydent Chin Xi Jinping wspólnie z małżonką rozpoczyna dziś oficjalnie wizytę w Polsce. Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej powita prezydent Andrzej Duda.

Tuż po tym w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie plenarne delegacji. Kolejnym punktem programu jest podpisanie m.in. umów dwustronnych. Prezydent Chin spotka się także z premier Beatą Szydło.  Ponadto zaplanowano udział prezydenta Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku.

Rafał Koszek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zwraca uwagę, że Polska może skorzystać na tej inicjatywie.

– Głównym założeniem Nowego Jedwabnego Szlaku jest połączenie Chin oraz Unii Europejskiej, która jest ich największym partnerem gospodarczym, jeśli chodzi o wymianę handlową. Jeśli szlaki te będą przebiegać przez Polskę, to Polska może na tym skorzystać; nie tylko przez budowę infrastruktury komunikacyjnej w ramach tego szlaku, ale również przez budowę centr logistycznych, przez tworzenie różnego rodzaju inwestycji, różnego rodzaju usług, przez pewne efekty mnożnikowe, które będą się tworzyły wzdłuż tych szlaków komunikacyjnych, bo wiemy, że zawsze tam, gdzie są szlaki, gdzie jest handel, tam powstają i zaczynają działać kolejne przedsiębiorstwa – mówi Rafał Koszek.

Chińska para prezydencka przybyła do Polski wczoraj i zakończy swoją wizytę jutro.

RIRM

drukuj