Nagroda Apostoła Trzeźwości dla Dyrektora Radia Maryja

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR otrzymał statuetkę Apostoła Trzeźwości oraz dyplom uznania. Wyróżnienie przyznał ks. bp. Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Nagrodę wręczono podczas 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Jak podkreślono w umotywowaniu, wyróżnienia w dziełach założonych przez Ojca Dyrektora stale są obecne idee Apostolstwa Trzeźwości.

Od dwóch lat w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu organizowane są ogólnopolskie sympozja w ramach wiosennych sesji Apostolstwa Trzeźwości.

O tym jak wiele pracy trzeba włożyć w walkę o trzeźwość narodu mówił w niedzielnej homilii na Jasnej Górze ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Gdybyśmy wlali całe sprzedane w Polsce w ubiegłym roku piwo do cystern i ustawili je w rzędzie jedna obok drugiej, to taki łańcuch cystern ciągnąłby się od Warszawy aż do Rzymu. To jest skala naszego zniewolenia przez alkohol. Liczba osób pijących szkodliwie i ryzykownie, niemal dwukrotnie przekracza liczbę wszystkich mieszkańców stolicy naszego kraju. Niemal 1 mln osób jest uzależnionych, ponad 1,5 mln dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Czy potrafimy sobie wyobrazić skalę ludzkich dramatów, które kryją się za tymi liczbami? Tu przecież nie chodzi o statystykę, ale o ludzkie życie, o cierpienie, o upokorzenie, ból i brak nadziei. Nie walczymy więc z wiatrakami, ale z bardzo konkretnym, ogromnym wyzwaniem – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Wśród osób wyróżnionych za propagowanie trzeźwości w narodzie Polskim są też m.in. ks. dr Marek Dziewiecki, Jolanta i Krzysztof Bęben, Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. Ks. Franciszka Blachnickiego, czy Bractwo Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbego w Ostrołęce.

RIRM

drukuj