fot. https://twitter.com/WodyPolskie

Nowe lodołamacze dla gdańskich Wód Polskich

Stocznia Gryfia w Szczecinie wyprodukowała dla gdańskich Wód Polskich cztery lodołamacze. Ostatnia maszyna została już oddana do użytku.

Teraz już cztery jednostki będą pracować na dolnej Wiśle. [czytaj więcej] To niezwykle ważna inwestycja, która uchroni mieszkańców regionu przed powodziami, jakie miały miejsce w zeszłym roku – mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– Ostatni z lodołamaczy to nieduży statek, ale niezwykle ważny w kontekście tego, jakie zadania będzie wykonywał i jakie zadania wykonują jednostki tej serii, które zostały wyprodukowane tutaj w Szczecinie w stoczni remontowej Gryfia – powiedział Marek Gróbarczyk.

O znaczeniu jednostki mówił Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Lodołamacze to jest kwestia zapewnienia i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, tym bardziej dla nas, nad graniczną, dolną Odrą, środkową Odrą i nad dolną Wartą, a więc to jest ochrona wszystkich obszarów nadrzecznych. Jest to ważna kwestia dla naszych regionów i obszarów – wyjaśnił Czesław Hoc.

Koszt jednej jednostki to ok. 18 mln złotych. Zamontowane w lodołamaczach wyposażenie umożliwi dostosowanie ich do dodatkowych zadań, m.in. zainstalowano w nich urządzenie do sondowania dna koryta rzecznego. Statki mogą również pełnić funkcje holowników, jak również jednostek ratowniczych –  podkreślał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

– To są bardzo nowoczesne, specjalistyczne jednostki. Są drogie i trudne w wykonaniu oraz prawdopodobnie najnowocześniejsze w Europie – poinformował prezes Wód Polskich.

Lodołamacz „Manat” już w piątek dołączył do floty gdańskich Wód Polskich. To ważne wydarzenie dla stoczni Gryfia – wskazał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodnio-pomorski.

– Ten lodołamacz płynie ze Szczecina do Gdańska, znad Odry nad Wisłę. To jest niezwykle wymowne, że tutaj w Szczecinie powstała ta jednostka, a będzie dbała o bezpieczeństwo na Wiśle – powiedział Zbigniew Bogucki.

Łącznie w polskich stoczniach Wody Polskie zamówiły osiem najnowocześniejszych jednostek lodołamaczy dla ochrony przed powodziami zatorowymi – dla Gdańska, Szczecina i Włocławka.

TV Trwam News

drukuj