fot. PAP/Lech Muszyński

GIOŚ: najnowsze badania nie potwierdziły obecności rtęci w Odrze

Najnowsze badania próbek wody z Odry nie potwierdzają obecności rtęci – poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Niemieckie media przekazały, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie tego pierwiastka. W ostatnim czasie doszło do skażenia Odry, która wyrzuca tysiące śniętych ryb. Do czwartku wyłowiono ich ponad 11 ton.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska bada Odrę pod kątem obecności w wodzie metali ciężkich, takich jak ołów, kadm czy rtęć.

Rzecznik urzędu, Maciej Karczyński, przekazał, że wyniki badań przeprowadzone zostały na terenie województw, przez które przepływa Odra.

Jeżeli chodzi o wyniki badań próbek wody na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego pod kątem wykrywania rtęci – bo to jest najważniejsza dzisiaj informacja – nie potwierdziliśmy obecności. Jeżeli chodzi o kompleksowe badania, szeroko zakrojone, to jeszcze czekamy na ostateczne wyniki, tak jak czekamy w tej chwili przede wszystkim na wyniki badań toksykologicznych, które będą wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną – zaznaczył Maciej Karczyński.

W związku z sytuacją na Odrze w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zebrał się w piątek sztab kryzysowy.

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do mieszkańców części województwa lubuskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zakazie kąpieli.

 RIRM

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl