fot. PAP/Lech Muszyński

Polityczne przepychanki w sprawie Odry

Katastrofa ekologiczna na Odrze stała się okazją do politycznych przepychanek. Opozycja atakuje rząd za opieszałość. Jednak to politycy Platformy Obywatelskiej wprowadzali w błąd opinię publiczną. 

W środę, podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych, opozycja nie zostawiła na rządzących suchej nitki. Padały zarzuty dotyczące braku komunikacji, zbyt później reakcji i niekompetencji.

– Rząd okazał się z papieru po prostu, z papieru – stwierdził Artur Łącki, poseł z Koalicji Obywatelskiej.  

– Mam wrażenie, że po tej komisji celem nie jest odkrycie prawdy, tylko ukrycie jej – mówiła Joanna Mucha, poseł Polska 2050.

Tymczasem to politycy Platformy Obywatelskiej, na czele z Donaldem Tuskiem i Elżbietą Polak, marszałek województwa lubuskiego, powielali niepotwierdzone informacje z Niemiec, że to rtęć zabija ryby w Odrze.

– Strona niemiecka też nie wie, co się wydarzyło, więc w końcu nie rozumiem. Niemcy się mylą? Donald Tusk uważa, że Niemcy się mylą? Rtęć była znaleziona po stronie niemieckiej, w starorzeczu, bez dopływu na stronę Polską – tłumaczył Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Posiedzenie komisji w pewnym momencie opuścili przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego. Protest argumentowali rzekomo kłamliwymi wypowiedziami reprezentanta Wód Polskich, jakoby to państwowe służby jako pierwsze zareagowały na odrzański kryzys.

– To członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, Społeczna Straż Rybacka, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska oraz społecznicy byli na miejscu pierwsi. To oni od pierwszych godzin ratowali Odrę – zauważyła Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego.

Media zwracają uwagę na to, kto doradza władzom Polskiego Związku Wędkarskiego. To Anna Garwolińska, która przed kilkoma tygodniami pomagała kontrolerom lotów w czasie ich protestu. O kobiecie zrobiło się głośno, kiedy w mediach społecznościowych sugerowała, jakich roślin można użyć, aby otruć ministra Janusza Cieszyńskiego.

Z kolei w czwartek zebrała się senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu. W posiedzeniu wzięli udział min. strona społeczna i samorządowcy, w tym Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

– Dzisiaj zachowuję dużą wstrzemięźliwość wobec tego, co jeszcze przed nami, bo nie można w ogóle powiedzieć, że sytuacja jest ok – powiedział Olgierd Geblewicz.

Marszałek stawił się w Senacie osobiście. Na sztab kryzysowy w Szczecinie najczęściej wysyła swoich zastępców.

– Pan marszałek bywa albo jest, albo nie jest na tym sztabie. Nie zabiera głosu, raczej komentuje te kwestie w mediach. Nie wnosi merytorycznie nic ciekawego do tej dyskusji – skomentował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

W Senacie nie pojawili się za to przedstawiciele rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości. Powodem był skandaliczny wpis senatora Stanisława Gawłowskiego z Platformy Obywatelskiej.

– „PiS krzyczy: Polacy nic się nie stało‼ Tylko Odra martwa. Morawiecki, Moskwa, Adamczyk, Ozdoba, Gróbarczyk i inna PiSowska swołocz nie zamieciecie katastrofy ekologicznej na Odrze pod dywan” – napisał Stanisław Gawłowski na Twitterze.

Senator kilka lat temu został aresztowany w związku z tak zwaną aferą melioracyjną. Dotyczyła nieprawidłowości przy inwestycjach prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

– „PiS, marszałek Tomasz Grodzki powtarzający ciągle frazezy o wysokim prestiżu Senatu powinien wreszcie zareagować na to, jak jego kolega niszczy autorytet Izby i obraża Rząd RP!” – napisał Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o ukaranie Stanisława Gawłowskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl