S. Pięta: Merkel powinna wyciągnąć wnioski tak wysokiego wyniku AfD

Musimy zachować spokój i poczekać na sformowanie się koalicji rządzącej – powiedział poseł Stanisław Pięta z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do wyników wczorajszych wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Według oficjalnych danych, wygrał blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel uzyskując 33 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się SPD, z wynikiem 20,5 proc. Trzecią siłą w parlamencie jest antyimigrancka i prorosyjska Alternatywa dla Niemiec, którą poparło 12,6 proc. W nowym Bundestagu znajdą się również Wolna Partia Demokratyczna, Lewica i Zieloni.

Poseł Stanisław Pięta podkreślił, że wynik wyborów powinien dać kanclerz Angeli Merkel do myślenia.

– Musimy zachować spokój, poczekać na powstanie koalicji rządzącej w Niemczech. Nie wykluczam, że skutek tych wyborów będzie pozytywny dla Polski, bo być może lepiej będzie układała się współpraca rządu niemieckiego i polskiego. Wydaje mi się, że pani Merkel powinna wyciągnąć wnioski z tak wysokiego wyniku alternatywy dla Niemiec – powiedział Stanisław Pięta.

Przyszły niemiecki parlament będzie liczył 709 miejsc. Największym klubem parlamentarnym będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsc, a AfD – 94.

Frekwencja wyborcza wyniosła 76,2 proc. i była wyższa niż cztery lata temu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl