Przepadną nam miliardy z poprzedniej perspektywy budżetowej UE?

Polska może nie wykorzystać nawet do 20 mld zł z poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej. O obawach ekspertów poinformowały media. Pieniądze z perspektywy budżetowej UE 2007-2013 możemy wydawać tylko do końca tego roku.

W ostatnich trzech miesiącach roku pozostało do wydania 29 mld zł – to około 10 proc. z całkowitej sumy przyznanej Polsce w ramach Funduszu Spójności. To poważna kwota, której wydanie w pozostałych 3 miesiącach jest nierealne – oceniają eksperci ds. funduszy europejskich.

Jak dodają specjaliści, jeszcze nigdy nasz kraj nie wydał tyle środków w ciągu jednego kwartału. Podkreślają, że za wspomniane pieniądze można by wybudować od 300 do 500 km autostrad.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że obecny rząd PO-PSL chwali się nową perspektywą budżetową, tymczasem poprzednia nie jest realizowana.

– Od dawna było wiadomo, że jeżeli chodzi o ten obszar transportu, to środki mogą być niewykorzystane, ponieważ były olbrzymie zapóźnienia związane z realizacją inwestycji kolejowych. Wprawdzie nowopowstały resort infrastruktury i rozwoju twierdził, że ma projekty zapasowe, ale wszystko na to wskazuje, że niestety nie da się tego zrealizować. Czas, który pozostał to kilka miesięcy do końca tego roku. Okazuje się, że rząd PO-PSL nie jest rządem fachowców, za jakich się miał, skoro nie potrafi wykorzystać pieniędzy, które wydawały się takie łatwe do wykorzystania – powiedział europoseł.    

Na początku roku rząd, podsumowując wykorzystanie unijnych środków z perspektywy 2007-2013, chwalił się całkowitym wykorzystaniem unijnych pieniędzy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl