fot. PAP/EPA

Francja: kluczowy moment w odbudowie katedry Notre-Dame: rozpoczęto montaż podstawy iglicy

W poniedziałek dostarczono pod Notre-Dame części podstawy iglicy wykonane w warsztatach we wschodniej Francji. Iglica jest jednym z najbardziej emblematycznych elementów katedry – podał we wtorek dziennik „Le Figaro”.

Jak podaje „Le Figaro”, prezentacja przez Emmanuela Macrona tej części odbudowy Notre-Dame miała być w programie odwołanej wizyty króla Wielkiej Brytanii Karola III.

Podstawa iglicy jest jedną z najważniejszych części w odbudowie katedry, zniszczonej przez pożar w 2019 roku. Struktura, ważąca 50 ton, została wykonana z drewna dębowego w warsztatach w Lotaryngii. Do jej stworzenia wykorzystano 250-letnie dęby z zachodniej Francji odznaczające się trwałością i solidnością. Wycięcie wiekowych dębów na potrzeby odbudowy katedry wywołało we Francji polemikę. W 2021 roku pod petycją sprzeciwiającą się wycince tych drzew podpisało się ponad 40 000 osób. Instytucje państwowe odpowiedzialne za odbudowę Notre-Dame odrzuciły petycję, podkreślając wagę odbudowania Notre-Dame w taki sposób, jak wyglądała przed pożarem.

Podstawa iglicy, o nadzwyczajnych wymiarach – 15 metrów długości, 13 metrów szerokości i 6 metrów wysokości – będzie oparta o skrzyżowanie naw, odnowione jesienią 2022 roku.

Konstrukcja ma zapewnić stabilność i równowagę 96-metrowej iglicy, będącej jednym z najbardziej emblematycznych elementów katedry Notre-Dame.

Przed przewiezieniem części podstawy została ona próbnie zmontowana w warsztacie w Lotaryngii przy udziale trzech innych wyspecjalizowanych przedsiębiorstw z różnych części Francji. Przed zamontowaniem podstawy na katedrze eksperci musieli upewnić się, że w konstrukcji wszystko pasuje, ponieważ błąd w jej wymiarach mógłby stanowić zagrożenie dla stabilności katedry.

Po zamontowaniu podstawy montaż samej iglicy przewidziany jest jesienią 2023 roku.

Katedra Notre-Dame została zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku. Wieczorem w dniu, w którym wybuchł pożar, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił odbudowanie katedry do 2024 roku. Po zabezpieczeniu konstrukcji przed zawaleniem w 2021 roku przystąpiono do prac nad rekonstrukcją zniszczonych części. Odbudowano już m.in. skrzyżowanie naw, a w warsztatach w całej Francji restaurowane są m.in. zniszczone witraże, organy czy obrazy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl