fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Z. Ziobro wystąpił z wnioskiem do rządu ws. eksportu zboża z Ukrainy

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro domaga się, by rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o pilne uruchomienie procedury, która pozwoli na nałożenie cła na ukraińskie zboża.  

Lider Solidarnej Polski złożył do rządu wniosek w tej sprawie. Na konferencji prasowej wskazał, że import zbóż z Ukrainy w minionym sezonie znacząco wpłynął na ograniczenie możliwości zbytu płodów rolnych przez krajowych producentów.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że pomoc rolnikom z Ukrainy jest zasadna, jednak wywożone stamtąd zboża powinny trafiać do państw potrzebujących.

– Naszym podstawowym obowiązkiem jest chronić podstawowe prawa do egzystencji polskich rolników. Oni stanowią o polskim bezpieczeństwie żywieniowym. Są to nasi rodacy, to są polscy obywatele i nie możemy w tej sytuacji godzić się, aby UE, poprzez swój egoizm, znowu chciała udzielać pomocy polskim rolnikom ich kosztem. Ta pomoc musi być rozłożona sprawiedliwie i uczciwie pomiędzy poszczególne państwa Unii Europejskiej, a nie zrzucane głównie na państwo polskie – podkreślił minister sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości przypomina, że w maju 2022 roku UE zdecydowała o rocznej liberalizacji handlu w stosunkach z Ukrainą. W efekcie całkowicie zniesiono należności celne oraz zawieszono kontyngenty taryfowe na produkty z Ukrainy.

W minionym sezonie do Polski wyeksportowano około 2 mln 800 tys. ton ukraińskich zbóż.

 

RIRM

drukuj