fot. PAP/Leszek Szymański

M. Błaszczak: Dziś siły powietrzne RP bronią polskiego nieba

Dziś siły powietrzne RP bronią polskiego nieba, ale także zapewniają bezpieczeństwo naszym sojusznikom w ramach NATO – powiedział we wtorek minister Mariusz Błaszczak. Szef MON uczestniczył w obchodach Święta Lotnictwa Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W swoim przemówieniu minister obrony narodowej w sposób szczególny podkreślił heroizm pilotów, którzy stoczyli zwycięską bitwę o Anglię.

Są oni wzorem do naśladowania dla dzisiejszych lotników – zaznaczył szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Urbanowicz, Skalski, Zumbach to ludzie niezwykli. To ludzie, którzy są wspominani z dumą przez nas Polaków, ale także przez tych, których bronili w czasie II wojny światowej. Dziś oddajemy im hołd. Pamiętamy o ich czynach. Dziś ich postawa stanowi wzór do naśladowania przez obecnych polskich lotników. Dziś siły powietrzne RP bronią polskiego nieba, ale także zapewniają bezpieczeństwo naszym sojusznikom w ramach NATO, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pamięć o nich wiecznie będzie żywa – podkreślił Mariusz Błaszczak.

W czasie uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia Lotnictwa Wojskowego został również odsłonięty pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”. Upamiętnia on wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Polsce.

Przypomnijmy – pierwsze działania polskiego lotnictwa wojskowego miały miejsce w czasie walk o Lwów, w listopadzie 1918 r. Pierwszy lot bojowy wykonał porucznik pilot Stefan Bastyr.

RIRM

drukuj