fot. flickr.com

Wojsko rozpoczyna zapisy na szkolenia

Wojskowa Komenda Uzupełnień rozpoczyna zapisy do odbycia szkoleń wojskowych. Chętni będą się mogli zgłaszać od poniedziałku. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak tłumaczy, że jest to odpowiedź na zainteresowanie – głównie młodych Polaków.

Mateusz Furmanek, były szef obrony cywilnej kraju, sugeruje, że ten ruch związany jest zapewne z konfliktem na wschodzie Ukrainy. Dodaje, że w naszym kraju brakuje obywatelskiej armii.

Polska powinna stworzyć własną, autonomiczną doktrynę obronną, opartą o 2 komponenty: o armię operacyjną (tą, którą mamy jako żołnierzy zawodowych) i armię „obywatelską” czyli obronę terytorialną. My jesteśmy w stanie stworzyć zarówno koncepcję w tym zakresie jak i dopasować środki potrzebne do skutecznego funkcjonowania na polu walki. W tej armii „ochotniczej” jesteśmy w stanie na bazie polskiego przemysłu stworzyć też odpowiednie rodzaje wyposażenia uzbrojenia dla takiej armii, którą nazwalibyśmy „obroną terytorialną” – mówi Mateusz Furmanek.

Tymczasem w związku z kryzysem na Ukrainie ministerstwo obrony Niemiec zapowiedziało wzmocnienie wojsk pancernych niemieckiej armii. Ma zostać reaktywowany – istniejący dotąd tylko na papierze – batalion wojsk pancernych w Bergen w Dolnej Saksonii.

RIRM

 

drukuj