Szef MON: Jesteśmy gotowi do udziału finansowego w budowie bazy USA w Polsce

Jesteśmy gotowi do udziału finansowego w budowie bazy USA w Polsce – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że to infrastruktura, która będzie służyć obronności Polski.

W wieczornym programie w TVP Info Mariusz Błaszczak mówił o możliwości powstania stałej bazy amerykańskiej w Polsce.

„Jesteśmy gotowi do udziału finansowego w budowie takiej bazy.(…) Dlatego, że jest to infrastruktura, która będzie służyć obronności naszej ojczyzny” – stwierdził szef MON.

„Pan prezydent Andrzej Duda określił bardzo dobrze taką bazę mianem >>Fort Trump<<. Dlaczego dobrze? Bo odbiło się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych, ale też na całym świecie. To jest kwestia, która została zapamiętana zarówno przez naszych rozmówców, ale też opinię publiczną i ogólnoświatową” – mówił Mariusz Błaszczak.

Zapytany, czy podczas rozmów pomiędzy prezydentem Donaldem Trumpem a prezydentem Andrzejem Dudą padła konkretna kwota, którą Polska miałaby zapłacić za stacjonowanie amerykańskich żołnierzy w Polsce, Błaszczak odparł: „Przedstawiałem konsekwentnie propozycje partycypacji finansowej Polski w powstaniu takiej bazy.(…) W propozycji, którą składaliśmy jest rzeczywiście taka kwota (2 mld dolarów – PAP) zapisana”. Dodał jednak, że ze strony Stanów Zjednoczonych taka kwota za stałą obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce nie padła.

„My rozmawiamy na ten temat. Rozpoczęły się rozmowy, które mają charakter rozmów szczegółowych” – zaznaczył.

Jako rozmówców strony polskiej Mariusz Błaszczak wskazał „komisję roboczą”, która jest złożona z przedstawicieli „Pentagonu jak i Ministerstwa Obrony Narodowej” USA.

Jak zapewnił, Polacy w rozmowach z tą „grupą roboczą” przekonują, że decyzja o ulokowaniu nad Wisłą stałej bazy amerykańskiej będzie dobra dla Polski, „ale będzie dobra także dla bezpieczeństwa międzynarodowego”. Mariusz Błaszczak poinformował też, że „Pentagon został zobowiązany, żeby do marca przygotować (swoją – PAP) ocenę”.

PAP/RIRM

drukuj