fot. twitter.com/USArmyEurope

Reaktywacja V Korpusu Wojsk Lądowych USA – wielkie możliwości szkoleniowe dla polskich żołnierzy

Polsko-Amerykańska umowa regulująca stacjonowanie wojsk USA w naszym kraju to m.in. nowe możliwości szkoleniowe dla polskich żołnierzy. We wtorek w Krakowie uroczyście reaktywowano V Korpus Wojsk Lądowych USA i powołano jego dowódców. Na mocy zawartego porozumienia w naszym kraju ma na stałe stacjonować 5.5 tys. żołnierzy amerykańskich.

Szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że umowa to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju.

Dr Marceli Burdelski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie zaznaczył, że traktat zapewnia nam bezpieczeństwo i rozwój polskiej armii.

– Obecność żołnierzy amerykańskich spowoduje, że polscy żołnierze będą mieć duże możliwości szkoleniowe. Mowa tu o używaniu najnowocześniejszego sprzętu wojskowego i technologii. Kolejną ważną sprawą są kwestie związane zakupem nowoczesnej broni, przykładowo myśliwce F-35. Nasza zbrojeniówka skorzysta z tej modernizacji, którą polska armia przechodzi – wskazał dr Marceli Burdelski.

Przedstawiciel Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie podkreślił znaczenie umowy w kontekście bezpieczeństwa na wypadek konfliktu.

–  Ewentualny agresor ryzykowałby starcie bezpośrednio ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki – mówił.

Zmiana formuły stacjonowania wojsk USA z rotacyjnej na trwałą to efekt dwóch porozumień zawartych przez prezydentów Polski i USA. Dokumenty zostały podpisane podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy  w Waszyngtonie w czerwcu tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl