fot. PAP/EPA

USA: J. Biden zażądał śledztwa w sprawie wzrostu cen paliw

Wobec znacznego wzrostu inflacji w USA prezydent Joe Biden zażądał w środę od władz federalnych zbadania czy koncerny paliwowe „postępują zgodnie z prawem”, systematycznie podwyższając ceny paliw. Podkreślił, że od cen paliw zależą ceny towarów i usług w praktycznie wszystkich gałęziach gospodarki.

W liście skierowanym do przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan, prezydent zwrócił się o zbadanie przypadków „szkodliwej dla konsumentów działalności firm paliwowych i gazowych”. Dodał, że sprawa ma charakter pilny i należy zająć się nią niezwłocznie.

Joe Biden wskazał, że podczas gdy ceny paliw na stacjach wciąż wzrastają „koszty ponoszone przez rafinerie i przemysł paliwowy spadają, a ich zyski rosną”.

FTC zajmuje się m.in. badaniem przypadków nieuczciwej konkurencji i innych praktyk handlowych niezgodnych z prawem.

Według danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Automobilowego (AAA), cena za galon benzyny (3,78 l) na stacjach wzrosła w ciągu roku o ponad dolara i osiągnęła średni poziom 3,41 dol. W wielu rejonach kraju cena ta jest jednak znacznie wyższa, np. w Kalifornii osiągnęła poziom 4,69 dol., najwyższy od 20 lat.

Inflacja – jak podkreślają media – jest jednym z głównych wyzwań obecnej administracji. Tylko w październiku ceny wzrosły o ok. 0,9 proc. a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 6,2 proc. osiągając najwyższy poziom od 1990 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl