fot. twitter.com

Grecja wspólnie z Polską chce ubiegać się o reparacje od Niemiec

Europoseł PiS dr Zbigniew Kuźmiuk poinformował, że deputowani do Parlamentu Europejskiego z Grecji zaproponowali Polsce wspólną rezolucję ws. reparacji od Niemiec. Propozycja padła na posiedzeniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.

Propozycja stanowi efekt publikacji raportu o polskich stratach wojennych w czasie II wojny światowej, który wzbudza duże zainteresowanie europosłów. Stąd rozważana jest prezentacja raportu w Parlamencie Europejskim.

Dr Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wskazał, że nie wyklucza podjęcia działań na rzecz przyjęcia rezolucji.

– Przedstawiciel Grecji poruszył tę kwestię, po prostu gratulując polskiemu rządowi, że zdecydował się wejść na oficjalną ścieżkę żądania roszczeń od Niemiec i zaproponował wspólne działania, w tym rezolucję, przy czym chcemy, żeby to wszystko jednak „miało ręce i nogi”, więc najprawdopodobniej na jakieś specjalne posiedzenie EKR-u zaprosimy przedstawicieli komisji, która przygotowała ten raport. Dopiero później podejmiemy działania dotyczące ewentualnego przygotowania takiej rezolucji. Nie wykluczam, że pójdziemy tą drogą, zwłaszcza że w swojej frakcji mamy Włochów, którzy także są na pewnym etapie ubiegania się o reparacje – mówił eurodeputowany.

W wywiadzie dla jednego z niemieckich dzienników kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że kwestia reparacji dla Polski jest zamknięta.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk ocenił, że polityk zmieni zdanie po przekazaniu polskiej noty dyplomatycznej. Temat reparacji wojennych będzie poruszony także w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl