fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Dziś w południe spotkanie liderów partii

„Dialog i kompromis polityczny w Polsce” – pod takim hasłem odbędzie się dziś w Sejmie spotkanie liderów największych partii politycznych.

W rozmowach wezmą udział przedstawiciele PiS-u, PO, Kukiz’15, .Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem.

Do Sejmu przybędą na zaproszenie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Wcześniej o takie spotkanie wnioskował u marszałka prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Apelował o wygaszenie konfliktu przed wizytą Ojca Świętego Franciszka w Polsce.

Poseł Beata Mazurek, rzecznik PiS-u, podkreśla, że dzisiejsze spotkanie będzie kolejną próba wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

– Kryzysu politycznego, a nie prawnego. Kryzysu, który tak naprawdę w mojej ocenie funduje prezes Rzepliński, ponieważ on jest hamulcowym sprawnego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, nie dopuszczając wszystkich zaprzysiężonych sędziów do pracy, tym bardziej, że płaci wynagrodzenie wszystkim sędziom. To jest więc rozjazd – z jednej strony płaci, a z drugiej strony nie dopuszcza do pracy. Uważam, że ten stan należałoby przerwać i uważam, że wszelka dyskusja, wszelka rozmowa, która będzie zmierzała do tego, aby zażegnać spór polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego, jest dobrą decyzją – ocenia poseł Beata Mazurek.

Z kolei politolog dr Lech Jańczuk zauważa, że przed uczestnikami spotkania stoi trudne zadanie, bo opozycji parlamentarnej nie zależy na uzyskaniu kompromisu.

– Czy to się uda, trudno jest prognozować. Jeżeli już miałoby nastąpić uspokojenie sporu politycznego, to chyba tylko w zakresie bezpieczeństwa, dlatego, że opozycja próbuje zbijać kapitał polityczny na prowadzonych sporach z rządem w zakresie wprowadzanych zmian i gdyby tego nie robiła, to prawdopodobnie znacznie straciłaby poparcie części społeczeństwa – stwierdza dr Lech Jańczuk.

Spotkanie liderów partii politycznych odbędzie się w południe w gabinecie Marszałka Sejmu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj