fot. PAP/Jakub Kamiński

Rozpoczął się protest osób niepełnosprawnych

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się manifestacja osób niepełnosprawnych. Następnie protest przeniesie się przed Kancelarię Premiera, a stamtąd zgromadzeni przejdą przed Sejm.

Manifestacja podzieliła środowisko osób niepełnosprawnych. Członkowie Fundacji „Pomóż Innym” zapowiedzieli, że nie wezmą w niej udziału. Ich zdaniem demonstracja jest bezzasadna w obliczu działań, jakie na rzecz niepełnosprawnych podejmuje rząd, między innymi wsparcie finansowe w kwocie 500 zł, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

O programach dotychczas zrealizowanych na rzecz niepełnosprawnych przypomniał wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Wsparcie w ramach środowiskowych domów samopomocy czy warsztatów terapii zajęciowej, wyższe świadczenia czy choćby wzrost świadczeń dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych – to działania, które pokazują, w jakim kierunku idą nasze prace. W ciągu trzech lat wsparcie dla osób niepełnosprawnych wzrosło o 5 mld złotych w stosunku do roku 2015. Oczywiście mamy świadomość, że potrzeby są duże, ale kierunek, który obraliśmy, jest dobrym działaniem – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed.

500 zł dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 18 lat, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na niedzielnej konwencji PiS w Krakowie. Dodatek będzie przysługiwał osobom całkowicie niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Projekt ustawy w tej sprawie ma w czerwcu trafić do Sejmu. Z rozwiązania skorzysta około 500 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl