fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

K. Sobolewski: Dziś decyzje ws. zawieszeń w prawach członków PiS

Jesteśmy na etapie postkoalicyjnym, nie wykluczamy rządu mniejszościowego; w piątek będą podjęte decyzje ws. zawieszenia w prawach członków PiS, tych posłów, którzy byli przeciwni bądź wstrzymali się od głosu podczas głosowania nad projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt – zapowiedział poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

„W tej chwili można powiedzieć, że jesteśmy na etapie postkoalicyjnym” – oświadczył szef Komitetu Wykonawczego PiS podczas rozmowy w TVP1.

Jak dodał, w piątek będą podjęte decyzje przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kwestii zawieszenia w prawach członków PiS, tych posłów, którzy byli przeciwni, wstrzymali się, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

„Te decyzje będą dzisiaj podjęte, będziemy o nich komunikować po podpisaniu (ich) przez prezesa” – mówił.

Krzysztof Sobolewski dodał, że co do dalszych działań niewykluczony jest rząd mniejszościowy.

„W tej chwili mówienie o przyspieszonych wyborach to jest troszkę wybieganie w przyszłość, nawet bardzo wybieganie w przyszłość, natomiast nie wykluczamy rządu mniejszościowego. W Polsce mamy tradycję, że rządy mniejszościowe już po 1989 roku były i sprawowały władzę, niektóre z sukcesami” – zaznaczył Krzysztof Sobolewski.

Polityk stwierdził, że przyczyną „pęknięcia w koalicji” nie jest projekt noweli dotyczącej ochrony zwierząt.

„Pęknięcie nastąpiło wcześniej u fundamentów naszej koalicji w kwestiach począwszy od negocjowania nowej umowy koalicyjnej. Ktoś wczoraj napisał, że ogon macha psem – no właśnie, to jest bardzo nienaturalna sytuacja, kiedy ogon macha psem, więc chcemy postawić tę sytuację na nogi” – podkreślił szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Dopytywany o przebieg negocjacji koalicyjnych Sobolewski stwierdził, że koalicjanci oczekiwali rzeczy nieadekwatnych do ich stanu posiadania.

„Rozmowy koalicyjne, które trwały do przedwczoraj przedłużały się. W tej chwili rozmów koalicyjnych nie ma i nie przewidujemy ich wznowienia” – oświadczył Krzysztof Sobolewski.

Pytany co dalej z rządem, w tym np. ze Zbigniewem Ziobro, który jest obecnie ministrem sprawiedliwości, czy ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, odparł, że będzie się to rozstrzygało w ciągu kilku dni.

„Muszą się zebrać władze naczelne PiS, Prezydium Komitetu Politycznego i tam będziemy dyskutować jakie działania podejmujemy w dalszej kolejności. Też musi być decyzja tych władz, co i jak dalej będzie z rządem, kwestie osobowe. To będzie decyzja, wydaje mi się, kwestią kilku dni bardziej niż kilku godzin” – zaznaczył.

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów, w tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z Porozumienia.

Natomiast przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

PAP

drukuj