fot. PAP/Paweł Topolski

Prezydent A. Duda: Most na Dunajcu to inwestycja oczywista i pilna

Konieczność stworzenia możliwości przedostania się na drugą stronę Dunajca była oczywista i niezwykle pilna – podkreślił dziś prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na budowie nowego mostu w Ostrowie koło Tarnowa w woj. małopolskim.

Most w Ostrowie k. Tarnowa, znajdujący się na trasie najkrótszego połączenia między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, zamknięto z dnia na dzień pod koniec listopada 2019 roku z powodu fatalnego stanu technicznego zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego.

„Bardzo się cieszę, że ta inwestycja jest realizowana” – mówił podczas konferencji Andrzej Duda.

Przypomniał, że w styczniu ub.r. w trakcie wizyty w pobliskich Wierzchosławicach rozmawiał z mieszkańcami o konieczności budowy mostu w miejsce zamkniętej przez nadzór budowlany przeprawy.

„Konieczność stworzenia możliwości przedostania się na drugą stronę Dunajca była oczywista i była niezwykle pilna” – podkreślił prezydent.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1395383492326957059

„Bardzo się cieszę, że do marca przyszłego roku z całą pewnością powinna być już otwarta normalna przeprawa mostowa, w pełni wydolna, w pełni przepustowa, nowoczesna, funkcjonująca. Przeprawa nie tylko zastępująca tę poprzednią, starą, która się zniszczyła, która została przez nadzór budowlany zamknięta, ale przede wszystkim taką, która przez dziesięciolecia będzie mogła służyć mieszkańcom Ostrowa. Będzie mogła służyć mieszkańcom Wierzchosławic i wszystkich tutaj ościennych miejscowości i gmin właśnie po to, by komunikować się z Tarnowem, a mieszkańcom Tarnowa czy tarnowskich Mościc do tego, aby przemieszczać się na tą drugą, zachodnią stronę Dunajca” – mówił Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego zwrócił uwagę, że most budowany jest dzięki tzw. montażowi finansowemu, w którym środki przekazały zarówno rząd z budżetu centralnego, jaki i samorządy: powiatowy i wojewódzki.

„Proszę o cierpliwość – ta inwestycja jest realizowana, jest realizowana terminowo i most będzie, wróci, będzie funkcjonował, a dodatkowo będzie obok drugi” – zaapelował Andrzej Duda.

Na początku zeszłego tygodnia władze powiatu tarnowskiego podpisały umowę z wykonawcą drugiego etapu remontu mostu na Dunajcu w Ostrowie. Wybrano najtańszą ofertę opiewającą na ponad 27,5 mln zł. W zeszły piątek został przekazany wykonawcy plac budowy.

Jak poinformował starosta tarnowski Roman Łucarz, pomimo że termin wykonania całego zadania wskazany w zamówieniu to koniec marca przyszłego roku, to chciałby aby pierwsze samochody pojechały nowym mostem najpóźniej w lutym przyszłego roku. Potem byłyby wykonywane prace wykończeniowe wraz z ponownym umiejscowieniem pod przeprawą rury kanalizacyjnej.

„To bardzo duża inwestycja, która od półtora roku absorbowała i absorbuje nasze umysły i działania, żeby ten problem związany z zamknięciem starego mostu w Ostrowie rozwiązać (…). Ten piękny, solidny żelbetowy most będzie służył także naszym wnukom – wskazał starosta.

Jak przypomniał Roman Łucarz, inwestycja realizowana jest w dwóch etapach od września zeszłego roku. Pierwszy etap remontu w większości sfinansowany został z rezerwy budżetu państwa. Zadanie wsparło także województwo małopolskie, które przeznaczyło na ten cel 1 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu tarnowskiego.

W ramach drugiego etapu inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa (lider) i Mostostal Kielce (partner) powstanie zupełnie nowa przeprawa usadowiona na wzmocnionych przyczółkach i podporach. Inwestycja jest jednym z ważniejszych zadań w woj. małopolskim, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przewidziane wsparcie to blisko 38 mln zł, co stanowi 80 proc. wartości projektu. W tym roku na realizację tego zadania trafi niemal 12 mln zł.

Jak podkreślił starosta, bez zewnętrznych środków przyznanych samorządowi przez rząd nie byłoby możliwe przeprowadzenie tego zadania.

Decyzję o natychmiastowym zamknięciu mostu w ciągu drogi powiatowej 1346K relacji Tarnów–Wierzchosławice, stanowiącego najkrótsze połączenie między A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, podjęli pod koniec listopada 2019 r. zarząd powiatu tarnowskiego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Podstawą była ekspertyza i opinie ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie. Przeprawę zamknięto z powodu fatalnego stanu technicznego zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił też, że most w Ostrowie nie będzie jedyną inwestycją drogową w okolicy.

„Już w najbliższym czasie będzie można zobaczyć rozpoczętą inwestycję w postaci budowy połączenia autostrady A4 z Tarnowem” – poinformował i dodał, że ta inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.

W najbliższej okolicy ma powstać most na Dunajcu w ramach budowy połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Jesienią 2019 roku umowę na projekt i budowę tej przeprawy za ponad 141 mln zł podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie z firmą Metrostav Polska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl