fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda oraz min. P. Czarnek odpowiadali na pytania internautów

Prezydent Andrzej Duda oraz minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, w kolejnej sesji pytań od internautów (Q&A) odpowiadali na pytania dotyczące edukacji w czasach pandemii.

Pytania były zadawane na Facebooku oraz Twitterze. Wiele z nich dotyczyło kwestii powrotu do szkół uczniów klas I-III i tego, dlaczego tylko te klasy wracają do normalnej nauki.

– To jest około jedna piąta uczniów szkół, co powoduje, że mobilność jest mniejsza. Są dopuszczone tylko klasy I-III, dlatego że te dzieci są najmniej podatne na zakażenia, jeśli chodzi koronawirusa. U dzieci poniżej 10 roku życia występuje też najmniejsze ryzyko transmisji COVID-19 – zaznaczył minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Pojawiło się również pytanie dotyczące sytuacji maturzystów.

– Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której maturzyści nie będą mogli wrócić do szkoły. Jesteśmy w tej chwili na etapie walki z koronawirusem i nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co będzie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Rozwiązaniem dla maturzystów, jak przypomniał minister edukacji i nauki, są indywidualne, stacjonarne konsultacje w szkołach dostępne od 18 stycznia. Korzystać z tego rozwiązania mogą również ósmoklasiści.

Pytania dotyczyły także sytuacji w przedszkolach, a konkretnie testowania nauczycieli.

– Cały czas rozmawiamy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym o tym, żeby powtarzać w przyszłości testowanie wśród innych nauczycieli, także nauczycieli przedszkolnych – powiedział minister Przemysław Czarnek.

Podczas piątkowego Q&A pojawiło się również pytanie od studentów, którzy będąc w domach muszą płacić 100 proc. ceny za akademiki. Prośbę o zmniejszenie tej kwoty wystosował do rektorów uczelni prezydent Andrzej Duda.

– Prosiłbym, aby jednak rozważyć możliwość przynajmniej częściowego zwolnienia z opłat – mówił Andrzej Duda.

Jak tłumaczył prezydent, płacenie całej kwoty jest poważnym obciążeniem nie tylko dla studenta, ale również dla całej rodziny.

TV Trwam News

drukuj