fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał nowelizację prawa energetycznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa energetycznego i kilku innych ustaw dotyczących rynku paliw płynnych.

Nowe rozwiązania mają m.in. ułatwić walkę z szarą strefą. Dzięki temu do budżetu może trafić od kilkuset milionów do nawet kilku miliardów złotych. Wśród najważniejszych zmian w ustawie znalazł się zapis, że obowiązek utrzymywania zapasów gazu będą miały wszystkie handlujące nim firmy.

Ma też powstać jednolita baza infrastruktury paliw ciekłych. Na przedsiębiorstwa energetyczne i firmy przywożące takie paliwa do Polski zostaną nałożone nowe obowiązki sprawozdawcze.

Nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówił poseł Maciej Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Przepisy, które do tej pory funkcjonowały, w żaden sposób nie zabezpieczały uczciwych przedsiębiorców. Podam tylko jeden przykład; za handel paliwem bez wymaganej koncesji groziła kara 5 tys. zł – to nie jest pomyłka. My mówimy o rynku idącym w setki miliardów zł, gdzie mieliśmy do czynienia z działaniami nawet na styku mafii. Dlatego dzisiaj wyposażyliśmy prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ale również inne instytucje powoływane do kontrolowania w Polsce w narzędzia, które będą przeciwdziałały temu i będą broniły uczciwych przedsiębiorców – powiedział Maciej Małecki.

Ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 30. dnia od dnia ogłoszenia; jednym z wyjątków jest zapis o przesunięciu o trzy miesiące obowiązku przedstawiania koncesji – dotyczący firm działających na rynku LPG.

RIRM

drukuj