fot. PAP/EPA

MSZ: decyzja KE o zaleceniach dla Polski przedwczesna

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oceniło, że Decyzja Komisji Europejskiej o wydaniu zaleceń dla Polski dot. rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego jest przedwczesna. Jak podało, naraża ona Komisję na „utratę autorytetu koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji”.

KE w przyjętych wczoraj zaleceniach dla Polski zaleca m.in. wykonanie wyroków TK ws. wyboru sędziów i konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej. Według Komisji nowa polska ustawa o TK nie rozwiązuje kluczowych problemów, jak spór o zaprzysiężenie sędziów i publikację wyroków Trybunału.

Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że działanie Komisji Europejskiej jest nie na miejscu.

-­ Ponieważ proces legislacyjny w Polsce się nie skończył, w związku z tym ingerowanie w tej chwili jest niezasadne. Nie można jeszcze ocenić przecież tego prawa, bo ono jeszcze nie weszło w życie, nie zostało przyjęta przez prezydenta, w związku z tym ferowanie jakichś ocen, jakichś wyroków jest niezasadne. Uważamy również, że Komisja przekracza swoje uprawnienia. Ta procedura jest pozatraktatowa i nie powinno być stosowana – komentował minister.

Nowa ustawa o TK została z poprawkami Senatu przyjęta w ubiegły piątek i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Po wakacjach parlamentarnych posłowie mają opracować właściwą ustawę o TK, która będzie bazowała na rozwiązaniach wypracowanych przez specjalny zespół ekspertów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj