fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] P. Nalewajek: Przeniesienie Lasów Państwowych do MRiRW zniweczy wizerunek leśników

Od lat leśnicy budują swój wizerunek jako fachowców, ludzi skupiających się na ochronie środowiska. (…) Przejście do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zniweczy budowany przez nas wizerunek – powiedział Piotr Nalewajek, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lasów Państwowych „Budowlani”, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Rząd zaproponował przeniesienie nadzoru nad leśnictwem z Ministerstwa Środowiska do resortu rolnictwa. Piotr Nalewajek powiedział, że „wszystkie organizacje, jakie skupione są przy leśnikach, (…) opowiedziały się negatywnie o tym przejściu”.

– Zwróciliśmy się z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nas wspomógł. Powołaliśmy się na zobowiązania, które wyraził podpisując porozumienie z organizacjami związkowymi funkcjonującymi w Lasach Państwowych. Prezydent wspomaga nas w tym działaniu. (…) Podjął decyzję o zawetowaniu ustawy, co jest bardzo dobrym posunięciem. To umożliwiło nam wyartykułowanie naszych niepokojów związanych z przesunięciem nas do resortu rolnictwa. Wszyscy leśnicy mówią, że jest to zły ruch. Wiążą się z tym wielkie obawy – powiedział gość Radia Maryja.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lasów Państwowych „Budowlani” wśród zagrożeń związanych z ewentualną zmianą wymienił „przede wszystkim przekształcenie statusu Lasów Państwowych”.

– To rzecz zagrażająca całkowicie funkcjonowaniu LP. Gospodarka przez nie prowadzona jest trwała, zrównoważona i wielofunkcyjna. Lasy Państwowe są firmą samofinansującą. Oprócz tego, rola gospodarcza, środowiskowa czy społeczna jest na wysokim poziomie. Takie przesunięcia z próbą zmiany formy organizacyjnej stanie się przyczynkiem do zniweczenia całej pracy – podkreślił.

Piotr Nalewajek powiedział, że „od czasów transformacji leśnictwo jest skupione na zrównoważonej gospodarce. Od lat budujemy nasz wizerunek jako fachowców, ludzi skupiających się na ochronie środowiska”.

– 30 proc. powierzchni kraju, jakim się zajmujemy, oddziałuje na klimat, środowisko. Przejście do ministerstwa rolnictwa zniweczy budowany przez nas wizerunek. (…) Zmiany zachodzące w rolnictwie – intensyfikacja produkcji, wprowadzanie środków ochrony roślin czy używanie roślin genetycznie zmodyfikowanych, jałowienie gruntów – to rzeczy, z którymi nie mamy w Lasach Państwowych żadnego problemu. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby ktoś utożsamiał nas z takimi formami gospodarowania – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Piotrem Nalewajkiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj