fot. pixabay.com

Kolejna próba prywatyzacji Lasów Państwowych? Leśnicy zaniepokojeni projektem grupy posłów

Leśnicy i organizacje ekologiczne wyrażają zaniepokojenie propozycjami zmian w ustawie o Lasach Państwowych. Obawiają się, że może to być kolejna próba ich prywatyzacji. Kontrowersyjny projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Poselski projekt noweli wpłynął do Sejmu w kwietniu br. Rozszerza on możliwość dokonywania zamiany gruntów należących do Lasów Państwowych. Obecnie przepisy dopuszczają zamianę wyłącznie dla celów gospodarki leśnej. Projekt ma to zmienić. Na gruntach leśnych będzie można realizować ważne inwestycje z punktu widzenia państwa. Za przejęte grunty Lasy Państwowe mają otrzymywać inne, tej samej wielkości. Nie będą mogły jednak liczyć na dopłatę, jeśli wartość terenu leśnego będzie wyższa od tego otrzymanego w zamian.

– Z przyrodniczego czy leśnego punktu widzenia te tereny mogą być bardzo niskiej wartości, czy wręcz nawet nieprzydatne do prowadzenia gospodarki leśnej – powiedział Jacek Cichocki, przewodniczący leśnej „Solidarności”.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali projekt, przekonują, że jest on konieczny dla rozwoju kraju. Jak wskazują, pozwoli na realizację nowych inwestycji m.in. transportowych i energetycznych. Na wylesionych terenach będą mogły jednak powstawać nie tylko projekty państwowe, ale również prywatne.

– W dalekosiężnym efekcie może to również być prywatyzacja gruntów, które zostaną przejęte w taki, a nie inny sposób – dodał Jacek Cichocki.

Decyzji o zamianie gruntów nie podejmowałby już nadleśniczy, tak jak jest to obecnie, ale Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jego wybór jest uzależniony od partii sprawującej władzę. Przeciwko zmianom występują organizacje ekologiczne. Marcelina Puchalska z Ekologicznego Forum Młodzieży przypomina, że to już kolejna próba destabilizacji Lasów Państwowych podejmowana przez obecny rząd.

– Jesteśmy zaniepokojeni tym, co dzieje się w tej chwili. Pamiętamy, jak śp. prof. Jan Szyszko zbierał podpisy przeciwko prywatyzacji Lasów Państwowych. Zebrał ponad 4 mln podpisów w obronie lasów – przypomniała Marcelina Puchalska.

W akcję zaangażowana była również Rodzina Radia Maryja. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie chce komentować proponowanych zmian, mimo że nadzoruje Lasy Państwowe. Związkowcy z „Solidarności” leśników swój sprzeciw przekazali do najważniejszych osób w państwie, w tym do prezydenta Andrzeja Dudy, który wielokrotnie deklarował, że jest za utrzymaniem obecnego modelu leśnictwa w Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl