Posłowie przeciw zmianom dot. państwowych lasów

Sejm nie przyjął w nocy zmian w konstytucji dotyczących Lasów Państwowych.

Zmiany miały rzekomo chronić lasy przed przekształceniami własnościowymi z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości alarmowali, że proponowane zapisy niedostatecznie zabezpieczają lasy przed prywatyzacją i domagali się ich całkowitej ochrony. Wszystkie propozycje PiS-u zostały jednak odrzucone, w tym ta przedstawiana przez posła Dariusza Bąka.

– Zgłaszamy poprawkę do konstytucji, żeby w jednoznaczny sposób określić swoje stanowisko, a mianowicie: lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym. Bez żadnych ozdobników, bez uzależniania tego zapisu od zwykłej ustawy, co proponuje PO i PSL. Funkcjonariusze partyjni PO i PSL, w takich okolicznościach, jak widzieliśmy na sali, zmieniają konstytucję, mącą – mówił poseł Dariusz Bąk.

Koalicja PO-PSL proponowała zapis, zgodnie z którym lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegałyby przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.

Były minister środowiska i poseł Jan Szyszko stwierdził, że bez dodatkowych modyfikacji proponowana zmiana to „rozmiękczanie” konstytucji.

– W tej chwili, żeby zmienić i dobrać się do lasów, potrzeba 2/3 głosów w Sejmie. Tą zmianą w konstytucji doprowadzamy do tego, że jednym głosem można określić co to jest cel publiczny. Cel ten jest wymieniony m.in. w ekspertyzach. Jest to zamach na Polskie Lasy Państwowe. Jest to niszczenie Polskich Lasów Państwowych. W związku z tym mam pytanie: dlaczego to robicie? Dlaczego po raz kolejny dobieracie się do tego, co jest świętą własnością całego narodu? Prawo i Sprawiedliwość nie może pozwolić na to, żeby w ten sposób niszczyć konstytucję. Będziemy głosowali przeciw – podkreślił poseł Jan Szyszko. 

W głosowaniu za niebezpieczną zmianą dot. Lasów Państwowych opowiedziało się 291 posłów, 150 było przeciw; do większości konstytucyjnej zabrakło pięciu głosów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl