Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili w Gorlicach pomnik żołnierzy słoweńskich

Prezydenci Słowenii i Polski odsłonili dziś pomnik upamiętniający żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918. Uroczystości na cmentarzu wojennym w Gorlicach to jeden z punktów wizyty prezydenta Słowenii Boruta Pahora w Polsce.

Podczas uroczystości w Gorlicach prezydent Borut Pahor przywołał słowa byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano o tym, że „pokój to nie tylko brak wojny. Pokój opiera się na więzach przyjaźni, solidarności i współpracy”. [czytaj więcej] 

– Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek – mówił słoweński prezydent.

Z koeli prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu powiedział, że „wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy, przelewanej razem na frontach I wojny światowej”. Podkreślił jednocześnie potrzebę przechowania dla następnych pokoleń pamięci o „strasznej hekatombie”, jaką była I wojna światowa.

– I wojna światowa przyniosła w dużym stopniu także wolność i autonomię Słowenii. Można więc powiedzieć, że wielkie polityczne cele – zdawałoby się, że być może nieosiągalne – udało się osiągnąć. Ale to ma swoją cenę. Nad obrazem tej ceny stoimy w tej chwili. Ta wolność narodziła się z krwi naszych żołnierzy, naszych chłopców. Krwi przelewanej razem na frontach I wojny światowej, zwłaszcza tutaj, w Europie Centralnej i Wschodniej. Patrząc na losy I wojny światowej, patrząc na znaczenie, jakie dla tej wojny miała bitwa gorlicka, a w efekcie, jakie znaczenie miała dla odzyskania przez Polskę niepodległości, mogę śmiało powiedzieć, że ci, którzy tutaj polegli, nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Polski wraz z małżonką składał oficjalną wizytę w Słowenii w marcu 2017 r. W lipcu ubiegłego roku Borut Pahor był w Warszawie na Szczycie Inicjatywy Trójmorza.

RIRM

drukuj