fot. PAP/Rafał Guz

A. Duda: Powinniśmy przygotowywać się na zmianę klimatu, niezależnie od przyczyny

Ministerstwo Środowiska podsumowało projekt aadaptacji miast do zmian klimatu. W konferencji wziął też udział prezydent Andrzej Duda. W ramach omawianego dzisiaj projektu miasta diagnozują najpoważniejsze problemy związane z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Inicjatywa ma ocenić ich wrażliwość na zmiany klimatu oraz pomóc określić kierunki działania prewencyjnego. Chodzi o wybór czterech najbardziej wrażliwych sektorów i obszarów.

Plan adaptacyjny opracowały 44 największe miasta w Polsce liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Program jest realizowany od 2 lat i niewykluczone, że zostanie rozszerzony o mniejsze miejscowości.

Andrzej Duda przypominał, że dotychczas żadne państwo w Europie nie podjęło podobnego projektu.  Prezydent zaapelował też, że Polska musi być gotowa na zmianę klimatu bez względu na przyczynę.

– To pokazuje, że myślimy, jesteśmy krok do przodu, mamy świadomość tego, że narastają zagrożenia i nie tylko patrzymy na to i to obserwujemy czy też nie udajemy, że nic się nie dzieje, ale wychodzimy do przodu i chcemy szukać możliwości rozwiązania ewentualnych przyszłych problemów, które mogą wystąpić, diagnozując dzisiaj już istniejące niebezpieczeństwa. To, co dzisiaj realizujemy – wczujmy się w klimat – plany adaptacji miast do zmian klimatu. To dla mnie także dążenie do nowoczesnego państwa. Powinniśmy przygotowywać się na zmianę klimatu, niezależnie od tego, jak te zmiany następują – podkreślił Andrzej Duda.

Obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla klimatu, na które zwraca uwagę resort środowiska, jest globalne ocieplenie. Skutki, jakie niesie za sobą wzrost temperatury, to między innymi długotrwałe susze i upały, szczególnie dokuczliwe w dużych miastach.

RIRM

drukuj