fot. twitter.com/Kombatanci

Warszawa: Uroczystości z okazji 77. rocznicy zdobycia Monte Cassino

W Warszawie upamiętniono dziś 77. rocznicę zdobycia Monte Cassino. Specjalnym gościem uroczystości był kapitan Władysław Dąbrowski, jeden z ostatnich żyjących weteranów Armii Andersa.

77 lat temu, 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobyli wzgórze i klasztor Monte Cassino. Dzięki zajęciu wzgórza, alianci zwycięsko zakończyli jedną z największych bitew II wojny światowej. Kilka dni później wojskom alianckim udało się przełamać linię Gustawa.

– 77 lat temu żołnierze 2. Korpusu Polskiego pokazali, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, że potrafimy bić się o wolność jak rzadko który naród na świecie. Żołnierze 2. Korpusu Polskiego przywracali świat wolności i świat wartości w symbolicznym dla Europy miejscu. Bój o Monte Cassino to był bój o opactwo wzniesione przez św. Benedykta. Tam tworzyły się zręby współczesnej Europy i naszej cywilizacji  – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas uroczystości przed stołecznym pomnikiem Bitwy o Monte Cassino szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk uhonorował kpt. Władysława Dąbrowskiego historyczną polską szablą z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kapitan Dąbrowski to jeden z ostatnich żyjących weteranów Armii Andersa.

TV Trwam News

drukuj