fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Warszawa: Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego

W Warszawie trwają obchody związane z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego. 21 maja 1921 r. rozpoczął się kilkudniowy bój o Górę św. Anny na Opolszczyźnie. 9 lat później marszałek Józef Piłsudski ustanowił 21 maja Dniem Kadeta.

Przed południem w Rembertowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, uczestniczył w uroczystym apelu upamiętniającym bohaterskich kadetów walczących w III Powstaniu Śląskim.

Zwracając się w przemówieniu do uczniów klas mundurowych, wskazał, że są oni dziedzicami patriotyzmu kadetów walczących o polski Śląsk.

– Jestem przekonany, że służba dla innych w Waszym rozumieniu jest czymś niezwykłym, niezwykle istotnym i czymś, co buduje Waszą codzienną postawę, czyli postawę służby. Życzę, żeby Wasza przyszłość w Wojsku Polskim stanowiła dla Was satysfakcję, bo to jest wyzwanie, ale jednocześnie olbrzymia satysfakcja z tego, że służymy innym i dbamy, troszczymy się o dobro wspólne – podkreślał szef MON.

Podczas uroczystości upamiętniającej bohaterskich kadetów Mariusz Błaszczak wręczył proporce korpusów kadeckich uczniom wyróżnionych klas wojskowych.

RIRM

drukuj