fot. PAP/Leszek Szymański

Budowa Muzeum Historii Polski przekroczyła półmetek

Na początku 2023 roku pierwsi goście będą mogli zwiedzać stałą wystawę Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Największa w kraju placówka będzie przedstawiać nasze dzieje od chrztu Mieszka I aż po czasy dzisiejsze.

Budowa Muzeum Historii Polski jest już na półmetku. Takiego miejsca brakowało w Polsce.

– To jest muzeum polskiej tożsamości, polskiej kultury, polskich wartości i to wszystko będzie tutaj prezentowane. Smutnym znakiem zapytania jest to, że dotychczas w Polsce takiego muzeum nie ma – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Przestrzeń wokół muzeum na Cytadeli Warszawskiej będzie otwarta dla wszystkich. Cały obiekt będzie miał 44 tysiące metrów kwadratowych. Przy muzeum powstanie sala, która pomieści blisko 600 osób – wskazał Robert Kostro, dyrektor placówki.

– Będzie ona oczywiście służyła dla celów muzealnych, konferencji naukowych, spotkań, uroczystości, ale również wydarzeń kulturalnych czy muzycznych – akcentował Robert Kostro.

Rząd Zjednoczonej Prawicy realizuje program budowy stu muzeów w całym kraju, które mają zlikwidować białe plamy dotyczące polskiej historii.

– To jest muzeum największe – historii Polski. To są także muzea Jana Pawła II i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, czy muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. To także muzea Żołnierzy Wyklętych, muzeum Sybiru w Białymstoku, muzeum Kresów w Lublinie czy muzeum Piaśnickie – podsumował prof. Piotr Gliński.

Zakończenie budowy muzeum przy Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu planowane jest na koniec przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj