fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Skierniewice: Odsłonięto pomnik „Przed Bitwą Warszawską- Skierniewice 1920-2020”

W Skierniewicach został odsłonięty pomnik „Przed Bitwą Warszawską- Skierniewice 1920-2020”. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.

W przemówieniu wicepremier powiedział, że 100 lat temu Polacy stanęli w obronie Europy przed złem bolszewizmu. Prof. Piotr Gliński dodał, że udało się to wspólnie z Węgrami, Ukraińcami, Francuzami, ale także z Białorusinami, Amerykanami i Rumunami.

Mówiąc o odsłoniętym dziś w Skierniewicach monumencie, wicepremier i minister kultury podkreślił, że jest to pomnik solidarności międzyludzkiej i międzynarodowej.

– Dzisiaj dzięki inicjatywie oddolnej, obywatelskiej, dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej, samorządu lokalnego i pomocy państwa polskiego możemy wspólnie odsłaniać znak ludzkiej solidarności, solidarności w obronie dobra przed złem. To w czasie pandemii, w czasie smutnym jest znakiem radości, że można być razem ponad interesami narodowymi w obronie czegoś, co jest wspólną największą wartością. Można razem dowieść, że najważniejsze dla ludzkości, nie tylko dla wspólnot narodowych, wartości mają swoich obrońców – zaznaczył prof. Piotr Gliński.   

Inicjatorem pomnika było m.in. Stowarzyszenie Skierniewice 1920-2020 oraz władze miasta. Autorem monumentu jest prof. Karol Badyna. Inicjatywę wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://twitter.com/MKiDN_GOV_PL/status/1325754304314142721

RIRM

drukuj