fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wicepremier P. Gliński: Polska jest silna siłą swoich wspólnot lokalnych

Polska jest silna siłą swoich wspólnot lokalnych, a wspólnoty lokalne są silne siłą Polski – mówił w niedzielę w Dukli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości 130. rocznicy powstania miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

„Dzisiaj mamy tego doskonały przykład. Z jednej strony wasza zdolność do ciężkiej pracy, do poświęcenia, do wspólnotowości, do miłości bliźniego, do solidarności. A z drugiej strony realizacja zasady pomocniczości i subsydialności, która jest zapisana w polskiej konstytucji. Dbamy o to jako rząd, jako instytucje państwowe, o to żebyście mogli profesjonalnie pełnić swoją służbę korzystając z najlepszego sprzętu” – mówił wicepremier.

Dodał, ze „dzięki temu możemy jako wspólnota narodowa w sensowny sposób się rozwijać”.

„Jestem tu po to żeby w imieniu polskiego rządu państwu podziękować. Podziękować za te 130 lat pracy, ale przede wszystkim dziękujemy za cztery ważne rzeczy; za wierność tradycji, za służbę, za profesjonalizm i miłość do Polski” – zaznaczył Piotr Gliński.

Jego zdaniem, uroczystość rocznicowa pozwala „spojrzeć na naszą historię i zobaczyć co tam zrobiliśmy dobrego, co złego”.

„Oddzielić prawdziwe wartości od tego, co mniej chwalebne” – zauważył wicepremier.

Według niego, „wielorako” należy też rozumieć służbę strażaków.

„Z jednej strony to jest służba (…) w zagrożeniach, ryzykach, a we współczesnym świecie tych zagrożeń jest coraz więcej. I zawsze wiemy, że możemy na was liczyć. Ale służba to jest także uczestnictwo w życiu wspólnoty” – powiedział Piotr Gliński.

Zwrócił także uwagę na profesjonalizm strażaków.

„Jesteście grupą ludzi, którzy potrafią podołać wyzwaniom współczesności. Dzięki temu możemy na was liczyć. To jest nie tylko tradycja, ale także nowoczesność i profesjonalizm” – mówił wicepremier.

OSP Dukla istnieje od 1889 roku, a od 1995 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Działa na terenie największej gminy powiatu krośnieńskiego.

W niedzielę strażacy z OSP Dukla otrzymali nowy wóz gaśniczy. Ma uczestniczyć m.in. w zapewnianiu bezpieczeństwa na przebiegającej przez miasto drodze krajowej nr. 9. Pieniądze na zakup kosztującego ponad 1 mln zł wozu pochodziły z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz samorządu Dukli.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl