Kancelaria Prezydenta RP opublikowała stanowisko prezydenta w sprawie kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – prezydent A. Duda zachował obecny skład KRRiT
Kancelaria prezydenta opublikowała na swojej stronie internetowej stanowisko prezydenta w sprawie kadencji obecnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP: „Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie potwierdził wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym samym nie następuje wygaśnięcie kadencji wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”.
Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.
Zgodnie z przepisami art. 12 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawia corocznie Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej, Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedzający rok kalendarzowy oraz informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwałami przyjmują lub odrzucają sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wypadku odrzucenia sprawozdania za dany rok zarówno przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Senat Rzeczypospolitej Polskiej, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia podjęcia ostatniej uchwały. Jednakże wygaśnięcie kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie Sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku oraz przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 26 czerwca 2024 r. w sprawie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (M.P. z 2024 r. poz. 550), w których obie izby parlamentu odrzuciły sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 r., Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie podzielił stanowiska przedstawionego w uchwałach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie potwierdził wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym samym nie następuje wygaśnięcie kadencji wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
prezydent.pl/radiomaryja.pl