fot. PAP/Paweł Supernak

Trwa ostatni dzień wizyty prezydenta A. Dudy w Finlandii

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka zakończą dziś oficjalną wizytę w Finlandii. W trzecim jej dniu najwyższy przedstawiciel państwa polskiego spotka się w Helsinkach m.in. z fińskim wicepremierem i ministrem finansów Petteri Orpo. Przed południem zabierze też głos na Forum Gospodarczym.

Po południu Andrzej Duda wraz z fińskim prezydentem Saulim Niinisto odwiedzi bazę wojskową w Santahamina.

Ze swoim fińskim odpowiednikiem polski prezydent spotkał się również wczoraj. Rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa, konfliktu na Ukrainie i polityki wobec Rosji. [czytaj więcej]

Po spotkaniu prezydent Andrzej Duda podkreślał, że mamy zbliżoną ocenę, jeśli chodzi o zagrożenia militarne w naszej części świata oraz sposoby przeciwdziałania im.

– To z jednej strony Enhanced Forward Presence w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, której decyzje zapadły w obecności pana prezydenta w Warszawie. To także uważna obserwacja militarnych działań Rosji, jak choćby obserwacja manewrów Zapad-17, które nie tak dawno miały miejsce na Białorusi. Rozmawialiśmy dzisiaj z panem prezydentem także o skutkach tej wielkiej relokacji wojsk rosyjskich, jakich można się spodziewać. Rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie i perspektywach zaprowadzenia pokoju na ziemiach dzisiaj zajętych przez Rosję. Mówiliśmy o polityce sankcji wobec Rosji, ale również o polityce dialogu z Rosją. W tym zakresie też mogę powiedzieć, że nasze spojrzenia, nasze stanowiska są bardzo zbliżone – powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent spotkał się też wczoraj z przewodniczącą fińskiego parlamentu. Zainaugurował również odbywające się na Uniwersytecie Aalto w tzw. saunie startupów seminarium z udziałem polskich i fińskich przedsiębiorców.

Ostatnim punktem oficjalnej wizyty Andrzeja Dudy w Finlandii będzie jego spotkanie z mieszkającą tam Polonią.

RIRM

drukuj