fot. https://pixabay.com/

Kraków z największą w skali kraju liczbą osób objętych zwolnieniami grupowymi na początku 2024 r.

W Krakowie zwolnieniami grupowymi w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. objęto blisko tysiąc osób, najwięcej w skali kraju – wynika z raportu Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W stolicy województwa małopolskiego odnotowano wzrost bezrobocia z 1,9 proc. w ostatnim kwartale ub. r. do 2,1 proc. na koniec marca.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie w najnowszym wydaniu Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy skupił się nad zjawiskiem zwiększonej liczby zwolnień grupowych na początku tego roku. Zgodnie z tym raportem, w Krakowie pracę w zwolnieniach grupowych straciło w styczniu i lutym 986 osób – więcej niż w ciągu całego 2023 roku, kiedy zwolnieniami grupowymi objęto 954 osoby. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa – 627 osób, a dalej Olsztyn – 447 osób.

Wśród czynników, które mogły być powodem przeprowadzonych w Krakowie w pierwszym kwartale roku zwolnień grupowych, autorzy raportu wymienili m.in. długofalowe skutki inflacji, znaczący wzrost kwoty minimalnej przekładający się na wyższe koszty zatrudnienia pracownika oraz sezonowość.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że ważnym aspektem redukcji etatów na dużą skalę może być też optymalizacja procesów wewnętrznych zachodzących w firmach, która wynika z postępu technicznego lub została wymuszona kwestiami społecznymi. Ich zdaniem nie bez znaczenia pozostaje także rozwój sztucznej inteligencji, która jest w stanie w pewnym stopniu zastąpić pracę wykonywaną przez człowieka.

W sumie w pierwszym kwartale 2024 r. – od stycznia do marca – zwolnieniami grupowymi objęto w Krakowie 1140 osób – 437 osób w styczniu, 549 w lutym i 154 w marcu. Na koniec marca 2024 roku stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła 2,1 proc. W stosunku do ostatniego kwartału 2023 r. wartość ta wzrosła – wynosiła wówczas rekordowo niskie 1,9 procent.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl