fot. Monika Bilska

Jasna Góra: 35 Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Już po raz 35. na Jasnej Górze zgromadzą się rodziny i małżeństwa. W tym roku ich pielgrzymka przebiega pod hasłem „Rodzina sanktuarium życia”.

Głównym punktem modlitewnego spotkania będzie Msza św. sprawowana w niedzielę na jasnogórskim szczycie. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel z Torunia.

Zgromadzeni będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie. Odbędzie się też ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Na cele i znaczenie tegorocznej pielgrzymki wskazuje ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

– Chcemy odkryć, że rodzina jest sanktuarium życia. Tam jest początek wszystkiego – początek miłości, radość, która otwiera na przyjęcie nowego dziecka. Źródło ma tę charakterystykę, że jest czyste, niezakłócone. Tam możemy odkryć całą prawdę. Dlatego chcemy zobaczyć, co to znaczy przyjąć życie. Będziemy dalej sięgali do źródła, do tego sanktuarium, do rodziny, aby odkryć, jak można pomóc, kiedy dzieje się dramat, kiedy oczekiwane długo dziecko nie rodzi się albo rodzi się po prostu martwe. Będziemy szukali odpowiedzi na to, jak chronić, jak wychowywać, jak dawać radość naszym dzieciom – mówi ks. Przemysław Drąg.

W programie pielgrzymki zaplanowano też m.in. zwiedzanie wystawy „Matki mężne czy szalone?” i spotkanie „Rodzina wobec dramatu dziecka utraconego”.

Organizatorem spotkania na Jasnej Górze jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. W pielgrzymce co roku uczestnicy ponad dziesięć tysięcy osób.

RIRM

drukuj