fot. PAP

Jasnogórskie Dożynki

Na Jasnej Górze rozpoczną się dziś uroczystości dożynkowe. Ponad 400 wystawców zaprezentuje się również  na XXII Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie. Przybędzie także Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników.

Uroczystości rozpoczną dziś o godz. 19.00 Msza św.  w Bazylice. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy pelpliński. Następnie odbędą się Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa i czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej

Najważniejszym punktem uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze będzie niedzielna suma dziękczynna, która rozpocznie się o godz. 11:00. Będzie jej przewodniczył ks. bp Marian Rojek z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.  Homilię wygłosi ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Podczas Eucharystii zostaną pobłogosławione wieńce żniwne przynoszone przez rolników.

W uroczystościach na Jasnej Górze co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym również wielu rolników, dla których uczestnictwo w dożynkach stało się już tradycją. Przybędą dziś na Jasną Górę w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników.

Obchodom jasnogórskich dożynek od ponad dwudziestu lat Krajowa towarzyszy wystawa Rolnicza w Częstochowie. Od kilkunastu równolegle odbywają się też Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Inicjatywa ta obejmuje m.in. targi sztuki ludowej, wernisaże i wystawy ludowych artystów. Występy odbywają się na scenie pod ratuszem na częstochowskim Placu Biegańskiego.

Atrakcją dla młodszych dzieci może być wystawa drobnego inwentarza. Prezentowane są tam kury, króliki, pawie i inne zwierzęta nieobecne na co dzień w miastach. Dla starszych natomiast ciekawa może okazać się prezentacja zabytkowych maszyn rolniczych. Pasjonaci nowoczesności mogą obejrzeć ofertę m.in. mikroinstalacji energetycznych.

PROGRAM:

 

Sobota, 31 sierpnia 2013 r.

godz. – 19.00 – Msza Święta w Bazylice, przewodniczy i głosi homilię ks. bp Wiesław Śmigiel

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczy ks. abp Stanisław Nowak

godz. 21.45 – Rozważanie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, prowadzi ks. prał. Zbigniew Wysiecki

godz. 3.00 – czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej

 

Niedziela, 1 września 2013 r.

godz. 24.00 – Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej

godz. 1.15 – czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej (do 4.00)

godz. 5.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

godz.08.00 wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych

godz. 11.00 – uroczysta Msza Święta z błogosławieństwem wieńców żniwnych, przewodniczy ks. bp Marian Rojek, homilię wygłosi ks. bp Józef Zawitkowski

PAP/jasnagora.com/RIRM

drukuj