fot. pixabay.com

Obawy przed suszą

Rolnicy z niepokojem patrzą na prognozy. Opadów deszczu jest mało. Aby przeciwdziałać skutkom suszy Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło program, który ma poprawić retencję na obszarach rolnych.

Susza już w okresie wiosennym daje o sobie znać. Choć miniony rok nie należał do najgorszych, to poprzednie lata mocno dały się rolnikom we znaki. Obecnie sytuacja w niektórych regionach jest niepokojąca.

– Głownie jest to centralna Polska i w chwili obecnej również woj. łódzkie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, częściowo lubuskie, gdzie właśnie spada uwilgotnienie gleby, tej warstwy 7 cm poniżej 30 procent. Niestety jest to już alarmujące zjawisko – poinformował Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Od kilku lat prowadzone są działania w zakresie zabezpieczenia obszarów wodnych. W wyniku kompleksowego programu w zakresie rozbudowy i retencji korytowej i dolinowej, od roku 2020 udało się zgromadzić 50 mln m³ wody więcej. Zwiększyło to poziom nawodnienia w obszarze około 40 tys. hektarów.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1509153215388045321?cxt=HHwWksC-rdC2y_EpAAAA

W środę Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło kolejny program, w ramach którego przebudowanych zostanie ok. tysiąca urządzeń wodnych. Dzięki temu znacząco ma się poprawić retencja na obszarach rolnych.

– Jest to o tyle trudne, że każda przebudowa wymaga projektu, pozwolenia środowiskowego i pozwolenia na realizację inwestycji – zauważył Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Środki popłyną głównie z unijnych funduszy wspólnej polityki rolnej, dlatego realizacja inwestycji musi zakończyć się w 2025 roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl