fot. PAP

W kraju przelotne opady śniegu

Jak informuje IMGW, Europa północna i wschodnia znajdować się będą w zasięgu niżów z ośrodkami nad Morzem Barentsa i Ukrainą oraz związanymi z nimi układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują wyże znad Wysp Brytyjskich.

Polska będzie w obszarze przejściowym, pomiędzy pogłębiającym się niżem przemieszczającym się znad Europy południowo-wschodniej nad Białoruś, a wyżem z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Gradient baryczny będzie się zwiększać. Pofalowany front chłodny, leżący w nocy w pasie od Suwalszczyzny po Małopolskę będzie przemieszczać się na południowy wschód.

Z północy będzie napływać arktyczno-morskie powietrze, jedynie nad regionami południowo-wschodnimi, przed frontem, będzie jeszcze polarno-morska masa powietrza.

W poniedziałek na południu i wschodzie kraju zachmurzenie duże i całkowite, miejscami większe przejaśnienia. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Okresami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na wybrzeżu także deszczu. W górach przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

Temperatura maksymalna od 0 st. do 3 st., nad morzem 4 st., 5 st., w kotlinach górskich -1 st., 0 st. Wiatr północno-zachodni i północny, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h. Na wybrzeżu wiatr dość silny i silny, w porywach do 70 km/h. Wiatr lokalnie będzie powodować zawieje śnieżne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i będzie rosło.

PAP

drukuj