fot. Paweł Palembas

Przelotne opady deszczu, możliwe burze

Jak informuje IMGW, Europa północno-zachodnia po krańce wschodnie będzie w zasięgu niżów, a na pozostałym obszarze kontynentu dominował będzie słaby klin wyżowy. Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, na skraju rozległego układu niżowego z ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych. Nad południowo-wschodnią częścią kraju będzie powietrze zwrotnikowe, a nad pozostałą część Polski, za frontem atmosferycznym, napłynie ciepłe powietrze polarno-morskie.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, na północnym zachodzie oraz na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przed południem miejscami rozpogodzenia. Na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Kujawach gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. W czasie burz wysokość opadu do 25 mm. Temperatura maksymalna na Pomorzu i w dolinach sudeckich od 24 do 26 st., na południowym wschodzie od 30 do 32 st. Na pozostałym obszarze od 26 do 30 st. Wiatr słaby, z kierunków południowych, miejscami zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie się wahać.

W nocy z piątku na sobotę we wschodniej połowie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia, przelotne opady deszczu i burze, po północy zanikające. W burzach wysokość opadu do 20 mm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże i przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 14 do 19 st. Wiatr słaby, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, przed południem miejscami rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm. Temperatura maksymalna od 28 do 33 st., tylko na Pomorzu i w dolinach górskich chłodniej, od 25 do 28 st. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

PAP/RIRM

drukuj