fot. E. Sądej

Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

„Żywy Różaniec Maryjną szkołą wiary” to hasło Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która przybyła w sobotę na Jasna Gorę.

Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył na Szczycie ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, delegat KEP ds. Żywego Różańca.

W homilii powiedział, że Koła Żywego Różańca są nie tylko fenomenem, czy zjawiskiem socjologicznym, ale skarbem Kościoła.

„Wasza obecność na Jasnej Górze dowodzi, że jesteście znakiem czynnej obecności Ducha Świętego. To z wiary Kościoła na polskiej ziemi i z bogactwa darów Ducha Świętego zrodziła się nasza misja – odnowienia oblicza polskiej rodziny poprzez modlitwę różańcową” – powiedział ks. abp Wacław Depo. 

Ks. abp apelował by prosić Maryję o to, aby rytm pacierzy różańcowych odmierzał nie tylko czas naszego życia, ale naszej jedności i wierności Bożym planom.

Wcześnie zebranych witał krajowy moderator Żywego Różańca ks. Szymon Mucha. Mówił m.in. o tym , jak ważne są struktury Żywego Różańca.

„Ktoś powie – po co ta ogólnopolska struktura. Zobaczmy, przy okazji tego dzisiejszego spotykania zostały uruchomione, poruszone kanały, poprzez moderatorów diecezjalnych, dekanaty, parafie, delatorów i zelatorki. Skutek jest widoczny. Chcemy, żeby właśnie przez te same kanały docierały do nas materiały formacyjne, i byśmy mogli wiele wspólnych inicjatyw podjąć razem” – mówił krajowy moderator.

Na pielgrzymce obecni byli m.in.: o. Stanisław Przepierski, moderator kół Żywego Różańca arch. warszawskiej; ks. Jacek Gancarek, moderator Kół Żywego Różańca arch. częstochowskiej, przedstawiciele redakcji miesięcznika „Różaniec” Sióstr Loretanek oraz Papieskich Dzieł Misyjnych.

Pielgrzymce towarzyszył hymn Kół Różańcowych w Polsce, z tekstem napisanym przez bpa Józefa Zawitkowskiego z Łowicza i z muzyką ks. prof. Wiesława Kądzieli.

W czasie jasnogórskiego spotkania pielgrzymi zawierzyli  Matce Bożej wspólnotę Żywego Różańca w Polsce Przed Mszą św. wierni modlili się na Różańcu. Wcześniej miał miejsce program słowno-muzyczny o założycielce Żywego Różańca Słudze Bożej Paulinie Jaricot.

W październiku, w tygodniu misyjnym, w każdej parafii w Polsce Żywy Różaniec zgromadzi się na wspólnej modlitwie różańcowej z dziękczynieniem za łaski i prośbą o rozwój dzieła Żywego Różańca w Polsce, i z modlitwą o beatyfikację Sługi Bożej Pauliny Jaricot.

źródło: jasnagora.com

drukuj