Z Łodzi wyruszyła 92. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Około 2 tys. pątników wyruszyło w poniedziałek z Łodzi na 92. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem „Jesteśmy żywą koroną Maryi”. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą w czwartek, dwa dni później wezmą udział w święcie Matki Boskiej Częstochowskiej.

Tradycyjnie pielgrzymkę rozpoczęła Msza święta w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Po jej zakończeniu pielgrzymi rozpoczęli marsz do Częstochowy. Do pokonania mają ponad 130 km.

Łódzcy pątnicy wędrują w dziewięciu grupach. Jedną z nich jest tzw. grupa milczenia. Idący w niej uczestniczą we wspólnych modlitwach, słuchają rozważań i zachowują milczenie. Można w niej iść od samego początku albo przez wybrany etap trasy. Pielgrzymowanie w tej grupie można jednak rozpocząć i zakończyć jedynie na postojach, nie wolno dołączać w drodze.

Organizatorzy podkreślają, że hasło tegorocznej pielgrzymki jest nieprzypadkowe, bo odbywa się ona „w duchu wdzięczności za koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi”.

Do niedawna łódzka pielgrzymka była jedną z tych, której część uczestników z Jasnej Góry również wracała pieszo. W tym roku, już po raz drugi, pątnicy idą tylko w jedną stronę.

Pierwsza piesza pielgrzymka wyruszyła z Łodzi na Jasną Górę w 1926 roku. Zorganizowana została w podzięce za Cud nad Wisłą. Odtąd zawsze udaje się na uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl