50 tys. sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

Około 50 tysięcy członków i sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym spotkało się w sobotę na Jasnej Górze podczas zorganizowanego już po raz dwudziesty trzeci ogólnopolskiego czuwania.

Doroczne Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym należy na Jasnej Górze do najliczniejszych zgromadzeń w roku. Do Częstochowy przyjeżdżają uczestnicy wspólnot i grup modlitewnych Odnowy oraz sympatycy Ruchu z całego kraju. W tym roku spotkanie, organizowane w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego, odbywa się pod hasłem „Aby byli jedno…” – dla ewangelizacji.

Gościem specjalnym tegorocznego Czuwania jest Ulf Ekman, założyciel szwedzkiego kościoła charyzmatycznego Livets Ord (Słowo Życia), który wraz z żoną Birgittą w 2014 roku przeszedł na katolicyzm. Popołudniowej Mszy św. dla uczestników spotkania będzie przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Pielgrzymkę zakończy wieczorny Festiwal „Ruah”.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana inaczej odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim. Pierwsze grupy powstały w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku; obecnie liczą kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków.

Odnowa w Duchu Świętym jest ruchem o międzynarodowym zasięgu, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Wywodzi się z ożywienia religijnego, jakie nastąpiło w kościołach protestanckich na początku XX w. Ruch, zaakceptowany przez Kościół katolicki, pobudza dziś do działania w duchu Ewangelii w wielu parafiach.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się, jak wszystkie spotkania ruchu – zawiązaniem wspólnoty. Potem uczestnicy czuwania modlili się i uczestniczyli w wykładach oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzień wcześniej, w piątek, w częstochowskiej Hali Arena, odbyło się spotkanie z udziałem m.in. animatorów i liderów grup Odnowy w Duchu Świętym.

PAP/RIRM

drukuj